ČLÁNKY A REPORTÁŽE

Tanečnice zazářily sólo i ve skupinách

16. 2. 2014 - nedělní soutěž v kategoriích nad 18 let

Nedělní ráno bylo rušné jako vždy, ale vše běželo naštěstí dle plánů. Soutěžící tanečnice a skupiny se sjížděly z různých koutů nejen naší republiky (např. Vyškova, České Lípy, Sokolova, Plzně, Prahy nebo až ze zahraničí) už od soboty. Některé tanečnice se byly podívat již na dětské soutěžní přehlídce anebo si taneční parket vyzkoušely již večer při neformálním vystoupení. V 10.00 dopolední soutěžní klání zahájila Sahar a pak jsme kromě pana starosty města Náchoda Jana Birke s manželkou a soutěžících přivítali i váženou porotu. Tanečnice a lektorky Sheyla, Zaghareet, Tina Ahmed, Karolína Idrisová, ale také loňská vítězka profi kategorie Pavlína Skalská a Marwan Alsolaiman /ze skupiny Ziriab/ se s trpělivostí a úsměvem zhostili svého nelehkého úkolu na celý den.

V neděli tančily o hvězdný titul tanečnice nad 18 let, dospělé skupiny, dua a tria, a to nejen v klasickém orient stylu, ale i v samostatných kategoriích orient fusion a folklór. Dopoledne se soutěžilo v kategorii sólistek, kam se mohly přihlásit soutěžící alespoň s roční taneční praxí. Nejprve se bojovalo o postup do finále v taneční improvizaci, a finalistky pak zatančily svou vlastní připravenou skladbu. A jak to dopadlo?

V kategorii 18 – 25 let zvítězila Iva Bártová ze Svitav, dále se umístily Jana Sýkorová ze Dvora Králové nad labem a Jana Gurníková z Považské Bystrice /SR/. Zlato za sólovou kategorii 26 – 35 let si vytančila Věra Kupová z Rokycan u Prahy, na druhém místě se umístila Lucie Tikalová z Pardubic a na třetí příčce Barbora Halamková z Hradce Králové. Pavlína Hahnová odjela domů do Prahy po roce opět jako vítězka kategorie 36 – 50 let, a Jaroslava Žideková z Pardubic získala "zlatou" v kategorii nad 50 let. Všechny vítězky si užily zasloužený potlesk publika.

S velkým zaujetím také všichni sledovaly taneční výkony v sólové kategorii profi tanečnic. Soutěžící v této kategorii také musely projít dvěma soutěžními koly, improvizace však byla na živou hudbu. Letos tanečnicím do tance zahrála skupina Ziriab. A stejně jako ostatní soutěžící, pouze některé tanečnice postoupily do finále s vlastní choreografií.
V této kategorii si mezi ostatními zkušenými tanečnicemi vybojovala 1. místo Lenka Pokorná z Chrudimi uvidíme tak její sólové vystoupení na taneční show Kouzlo orientu v Hradci Králové  8.3.2014. A komu se ještě podařilo uspět v kategorii profi? Stříbrnou příčku obsadila Lenka Ožvaldová z Pardubic, o pomyslný bronz se podělily tanečnice Lubka Žideková z Pardubic a Libuše Rumpelová z Vyškova. Všechny 4 si však zaslouží velkou gratulaci!

Odpolední program byl ve znamení skupinových choreografií, a o ocenění v této kategorii usilovalo 10 skupin plus 7 dalších uskupení v kategorii duo/trio. Mezi skupinami nejvíce ozzářila porotu taneční skupina Falisha Dancers z Pardubic, následovala skupina Matahari Group z Prahy a vítěznou trojici s nimi utvořila skupina Gamilla ze Svitav. Pověstné zlato v kategorii dua/tria si odvezly Shenai a Kadri do Pardubic, na Slovensko putovalo stříbro za tance dua Mahaji z Bratislavy. Duo Gamilla přidalo bronz pro svou skupinu ze Svitav.

A protože neděle byla opravdu dlouhá, hvězd zazářilo v neděli ještě víc – v kategorii orient fusion si první místo indickým tancem bharatanatyam vytančila Slovenka Lýdia Siwakoti z Bratislavy, druhé místo vybojovala jako pávice Lenka Ožvaldová z Pardubic a na třetí místo se závojem dotančila Alžběta Tvrdoňová z Krnova. V kategorii folklór zazářila nejvíce Aneta Kratochvílová z Pardubic, která předvedla divákům tanec iraqui. Potlesk si zasloužila samozřejmě Alžběta Tvrdoňová z Krnova, tentokrát s veselým  tancem iskanderani. Třetí místo získala se shaabi Tereza Tesková z Prahy.

Jak je vidět, program byl nabitý, a tančilo se doslova od rána do večera. Náš velký obdiv a pomyslný potlesk patří nejen všem soutěžícím za jejich výdrž, a porotě za profesionalitu od prvního vystoupení po to poslední. Patří všem tanečnicím za radost a úsměv, se kterým tančily naplno, ať už večer odjely s korunkou nebo jen s bolavýma nohama, nebo porotě a divákům, kteří vydrželi celý den jejich tanec "jen sledovat".