ČLÁNKY A REPORTÁŽE

Tanec od rána do večera

17. 2. 2013 - nedělní soutěž v kategoriích nad 18 let)

Nedělní ráno bylo rušné. Vše muselo běžet podle plánů. Soutěžící tanečnice a skupiny se sjížděly z různých koutů nejen naší republiky (např.Vyškova, Českých Budějovic, České Lípy, Olomouce, Plzně, Prahy nebo Bratislavy) už od soboty. Některé tanečnice se byly podívat již na dětské soutěžní přehlídce anebo si taneční parket vyzkoušely již večer při neformálním vystoupení. V 10.00 dopolední soutěžní klání zahájil pan starosta města Náchoda Jan Birke a také jsme kromě soutěžících přivítali porotu. Tanečnice a lektorky Sheyla, Eglal, Mona, Tina Ahmed, Karolína Idrisová, ale také pánové Míra Čipera a Alaa Ismael, se zhostili svého nelehkého úkolu s úsměvem. Proč byl potřeba úsměv? Vždyť nás i je čekala stovka soutěžních vystoupení a mnohem víc účinkujících než včera!

V neděli tančily o titul „hvězdy“ dívky nad 18 let a dospělé ženy, skupiny, dua a tria, a to nejen v klasickém orient stylu, ale i v kategoriích orient fusion a folklór. Dopoledne se soutěžilo v kategorii sólistek, kam se mohly přihlásit tanečnice s alespoň roční praxí. Nejprve bojovalo o postup do finále v taneční improvizaci, a finalistky pak zatančily soutěžní skladbu. Které zazářily nejjasněji?

V nemalé konkurenci kategorie 18 – 25 let zvítězila Eva Provazníková z Opatova v Čechách, dále se umístily Iva Bártová ze Svitav a Aneta Kratochvílová z Pardubic. Sólovou kategorii 26 – 35 let opanovala Eliška Nesvadbová z Dubňan, na druhém a třetím místě se umístily Jitka Horáková z Rychnova nad Kněžnou a Jaroslava Solařová z Prahy. Také Pavlína Hahnová odjela domů do Prahy, a to jako vítězka kategorie 36 – 50 let, a Lída Sokolová z Police nad Metují získala zlato v kategorii nad 50 let. Všechny vítězky si získaly srdce poroty i diváků.

S velkým zaujetím také všichni sledovaly taneční výkony v sólové kategorii profi, ve které si mezi ostatními zkušenými tanečnicemi vybojovala 1. místo a sólové vystoupení na taneční show Kouzlo orientu v Hradci Králové Pavlína Skalská ze Svitav. Kdo by chtěl vidět její tanec, určitě si nesmí nechat toto představení 9.3. 2013 ujít!
Soutěžící v této kategorii také musely projít dvěma soutěžními koly, improvizace však byla na živo – a to přímo s bubeníkem Mírou Čiperou, se kterým by společné drumsolo přála nejedna tanečnice. A stejně jako ostatní soutěžící, pouze některé tanečnice postoupily do finále s vlastní choreografií. A komu se ještě podařilo uspět v kategorii profi? Stříbrnou příčku obsadila Eva Provazníková z Opatova v Čechách, bronz získala tanečnice Lenka Ožvaldová z Pardubic, a všechny si zaslouží velkou gratulaci.

Odpolední program byl ve znamení skupinových choreografií, o hvězdný titul v této kategorii usilovalo 19 skupin a 19 dvojic či trojic v kategorii duo/trio. Mezi skupinami nejvíce zazářila „bollywoodská“ taneční skupina Garam Masala, následovala skupina Matahari Group (obě z Prahy) a vítěznou trojici uzavřela skupina Raks Sultana z Brna. Pověstné zlato v kategorii dua/tria na Slovensko odvezlo duo Mahaji z Bratislavy. Stříbro si s „dabke“ vydupalo duo Dorota a Lucie z Matahari Group a bronz si vezlo zelenobílé duo Shenai a Kadri do Pardubic.

A protože neděle byla opravdu dlouhá, hvězd zazářilo v neděli ještě víc – v kategorii orient fusion si první místo s vějíři vytančila Renata Fatkhulislámová z Brna (ale původně z Uzbekistánu), druhé místo „andělská tvář“ Alžběta Tvrdoňová z Krnova a třetí místo si šavlí vybojovala Lenka Ožvaldová z Pardubic. V kategorii folklór zazářila nejvíce Lýdia Mikšíková z Bratislavy s indickým tancem bharatanatyam. Potlesk si zasloužila i druhá Lubica Žideková z Pardubic se saidy choreografií. O třetí místo se podělily se shaabi Tereza Tesková z Prahy a s beledi Ema Hubáčková z Hradce Králové.

Jak je vidět, program byl nabitý, a tančilo se doslova od rána do večera. Náš velký obdiv a pomyslný potlesk patří nejen všem soutěžícím za jejich výdrž, a porotě za profesionalitu od prvního vystoupení po to poslední. Patří především všem za radost a úsměv, se kterým tančily naplno, ať už večer odjely s korunkou nebo bez ní.
To potvrzuje i jedna z porotkyň, naše přední orientální tanečnice Eglal. Její slova po skončení soutěže patří nejen letošním soutěžícím: „Výsledky byly často s rozdílem jednoho bodu. Bylo to vždy těsné, takže si nedělejte vůbec nic z toho, že jste se neumístili dle svých představ. Nezapomínejme, že tanec je hlavně umění a radost a netančeme jen pro výsledky.“