ČLÁNKY A REPORTÁŽE

Nová generace hvězdiček

(16. 2. 2013 - sobotní část soutěže v kategoriích do 18 let)

Celý týden před soutěží prosněžil, a tak jsme za sobotní oblohu bez sněhu, i když zamračenou, byli rádi. Znamenalo to, že všechny tanečnice a skupiny i přes naše předcházející obavy bezpečně docestují do Náchoda, a místo slunce se o projasnění diváckých tváří jistě postarají malé i větší hvězdičky. V 10.00 všechny soutěžící i jejich příznivce přivítala v Déčku jeho ředitelka Ing. Ludmila Pohanková. V porotě zasedly tanečnice a lektorky Malak, Samirah, Lenka Pokorná, Pavlína Skalská, Alisea a Shareefa, a tak soutěž mohla začít.

V sobotu soutěžily dětské skupiny a tanečnice v kategorii od 4 do 18 let. Dopoledne se o „princeznovskou“ korunku ucházely sólistky ve věkových kategoriích od 4 do 17 let. Všechny musely prokázat své dovednosti při prvních kolech improvizace. Ty úspěšnější postoupily do finále, kde se již představily se svou choreografií. Dívky si mohly připravit k vlastní interpretaci libovolný styl orientálního tance, a tak byla k vidění pestrá přehlídka - raks sharki, pop, tanec se závojem, hedvábnými vějíři, isis křídly či šavlí, ale i orient flamenko. Protože však jde o soutěž v orientálním tanci, hodnotila porota především samotný tanec. A které hvězdičky zazářily nejjasněji?

Přední příčky v nejmladší kategorii do 6 let získaly Anežka Marešová z Holubic pak LinChi ThiChi z Broumova a Lucie Jelenová z Náchoda. V kategorii 7 – 10 let si zasloužila prvenství Tereza Baladová z Pardubic, druhé místo získala Alexandra Skalská ze Svitav a třetí místo Adéla Urbanová z Mladé Boleslavi. Alžběta Tvrdoňová z Krnova se umístila na prvním místě soutěžní kategorie 11 – 14 let a za ní Kristýna Novotná z Pardubic a Natálie Kostková z Rousínova. Mezi soutěžícími kategorie 15 – 17 let zvítězila Tereza Bočková z Krnska, na další místa dotančily Anna Barusová z Mnichova Hradiště a Anežka Beránková z Hradce Králové.

Odpolední přehlídce kralovaly skupinové choreografie a se svými vystoupeními před porotu předstoupila také dua a tria. V kategorii „dua a tria“ kralovalo duo Tereza a Bára Bočkovy z Krnska, druhé místo obsadilo duo Najan ze Svobody nad Úpou, a třetí místo trio Anwar ze Svitav. Kategorie skupin byla rozdělena na mladší a starší podle věkového průměru do/nad 12 let. Mezi mladšími byla neúspěšnější skupina Ameera Shahrazad z Krnska s vějířovou choreografií, pak porotu zaujaly početná skupina Malika ze Dvora Králové nad Labem (2.místo) a skupina Anwar ze Svitav (3.místo). Ve starší kategorii získala zlato skupina Badra ze Dvora Králové nad Labem, stříbro Sultánky Raks ze Svobody nad Úpou a bronz skupina Al Amar z České Třebové.

Tento den soutěž nabídla asi 50 soutěžních vystoupení. A kdo je viděl, určitě bude souhlasit i s vyjádřením porotkyň: „Byly jsme svědky toho, že v ČR roste nová a velmi talentovaná generace mladých tanečnic.“