ČLÁNKY A REPORTÁŽE

Jak se nebe rozzářilo nad Náchodem

(26. 2. 2012 - nedělní soutěž v kategoriích nad 15 let)

Nedělní ráno neznamenalo pro Hvězdu Orientu žádné víkendové dospávání – vždyť soutěžící se sjížděly z různých koutů naší republiky např.Vyškova, Ústí nad Labem, České Lípy, Ostravy, Plzně, Prahy nebo Liberce. Některé tanečnice dokonce přijely už o den dříve, a strávily noc ve věži Déčka jako opravdové princezny. Ale ani ony nemohly vyspávat. V 8.00 opět vypukla prezentace, vše běželo jak na drátkách a prostory ožívaly nejen přítomností organizátorů - „žlutých andělů“, ale i krásnými tanečními kostýmy v různých barvách. Předsálí zaplnil orientální bazar, vyrostl zde kosmetický stánek Oriflame a sál postupně zaplnily řady diváků, kteří přijeli podpořit svoji favoritku. A že jich bylo? Vždyť nás čekalo přes 60 soutěžních vystoupení a v nich stovka účinkujících!

V 10.00 přišel program zahájit pan Jan Birke, starosta města Náchoda, a s obecenstvem se podělil také o své osobní zkušenosti s orientálním tancem. V porotě zasedly přední tanečnice a lektorky orientálního tance - Mila el Kral, Mona, Karolína Idrisová, Tina Ahmed a zástupci sponzorů – Helena Gaudlová (firma Oriflame), Alaa Ismael (firma Hanan Mahmoud) a Stanislav Pášma (firma Mylan pharmaceuticals).

Pak už parket patřil sólistkám, které bojovaly o postup k titulu při taneční improvizaci. Do finále postoupilo vždy na základě bodového hodnocení poroty 6 tanečnic, a ty měly možnost bojovat o titul se svou připravenou choreografií. Porota to opravdu neměla jednoduché!

Na nejvyšších pozicích v kategorii 16 – 20 let se umístily sólové tanečnice: první Jana Szymiczková z Ostravy, druhá Pavlína Mladá z Prahy a třetí Iva Bártová z Opatova u Svitav. Kategorie 20 – 35 let měla tyto tři vítězky: zlato si vytančila Lenka Ožvaldová z Pardubic, stříbro získala Libuše Rumpelová z Vyškova a bronz patřil Lubce Židekové z Pardubic. Tanečnice Kateřina Borovcová z Pardubic, Gabriela Mičánková z Býště a Pavlína Hahnová z Prahy pak vytvořily vítěznou trojici v kategorii nad 35 let. Vítězky byly korunovány, dostaly šerpy a řadu hodnotných cen.

Během programu jsme také všem představily spolupráci s o.s.Kočičí naděje. Orientální tanečnice a kočky mají totiž hodně společného. Nebývalou pozornost si ale získal také plyšový slon, který se o tomto víkendu stal nejčastěji fotografovaným objektem v budově Déčka.

Odpolední program byl také velmi nabitý vystoupeními, byla to dua a tria, a řada skupinových choreografií. Samostatnou kategorii tvořila také divácky atraktivní a oblíbená taneční vystoupení s rekvizitami – závojem, hůlkou, šavlí, vějířem. Kdyby pro vystoupení neplatil zákaz ohně a živých zvířat… určitě bychom se divili, jaké originální výstupy by si pro nás tanečnice ještě připravily!? Tanec s rekvizitou ovládla Kateřina Krupková ze Dvora Králové nad Labem, a to výstupem se šavlí. Dále porotu zaujalo vystoupení s hedvábnými vějíři a nebo tanec s melayou tanečnic Kateřiny Borovcové a Lubky Židekové z Pardubic.

Mezi 14 skupinami předvedly nejlepší skupinovou choreografii Mata Hari Group z Prahy, druhé místo patřilo skupině Mona z Liberce a třetí příčka skupině Lavanta z Kladna. Jako nejlépe sehrané duo zatančily Shanelah a Paya z Pardubic, dále duo Janet a Sheena z Liberce, anebo duo Jareen a Tina z Kladna.

Ukončení tanečního víkendu probíhalo v emotivní, ale velmi příjemné atmosféře. A jaké byly ohlasy nedělního klání „velkých princezen“? Nestačilo, že plánovaná návštěva paní Ing. Ludmily Pohankové, ředitelky SVČ Déčko Náchod, se protáhla z 10 minut na celý den? Nebo to, že pan starosta Jan Birke byl tak vtažen do děje, že odešel do mrazivého počasí bez své šály? Zde máme vyjádření členů poroty:

„Musím říct, že jsem byla mile překvapená organizací, která byla na jedničku! Kompliment děvčata! Už jsem zažila jiné soutěže :-).Také děkuji za skvělou péči o porotu. Celkově mám velmi dobrý dojem, bylo vidět, že se tanečnice pečlivě připravily. Viděla jsem několik hvězdiček, které pokud vydrží, a budou na sobě pilně pracovat, zanedlouho velkým světlem rozjasní orientální oblohu....“
(lektorka, tanečnice a průkopnice orientálního tance u nás - MILA el KRAL)

„…Výborná organizace celé soutěže, pěkné zázemí pro soutěžící, chválím i péči o porotu. Děkuji všem soutěžícím za krásná vystoupení. Rozhodnout kdo je ta "Hvězda", bylo skutečně náročné. U některých vystoupení mi i slza ukápla. Myslím, že ČR má hodně talentovaných tanečnic. Kdo nevyhrál, nezoufejte, tančete dál a berte to jako výzvu. …“
(tanečnice a lektorka MONA)

„Gratuluji všem výhercům Hvězdy Orientu a přeji mnoho tanečního štěstí a úspěchů nejen jim, ale i všem, kteří se "jen" zúčastnili! Překonali jste sebe i očekávání nás, porotců…. Velké díky za krásná taneční vystoupení, soutěžícím a divákům za nadšenou a přátelskou atmosféru, za vynikající organizaci
(Tereza Išová & Déčko Náchod) kolegům z poroty …za bezvadnou spolupráci. Special thanks go to:Dana Minaříková Sahar!!! Díky všem…“
(tanečnice a lektorka TINA AHMED)