ČLÁNKY A REPORTÁŽE

Jak vycházejí první hvězdičky

(25. 2. 2012 - sobotní část soutěže v kategoriích do 15 let)

Sobotní ráno přineslo jasnou oblohu, slunce i silný mráz, ale před náchodským Déčkem se už v 7.30 objevily první nedočkavé tanečnice. Co na tom, že jsme prezentaci zahajovali od 8.00? Bylo jasné, že nás čeká krásný den. Zatímco přijížděly stále další a další malé tanečnice a skupiny, přibývali i jejich rodiče a vedoucí, a sál se zcela zaplnil. V 10.00 všechny diváky přivítala v Náchodě paní místostarostka Mgr. Drahomíra Benešová. U porotcovských stolků zasedly tanečnice a lektorky Malak, Samirah, Inka, Lenka Pokorná, Pavlína Skalská, za firmu Oriflame paní Gaudlová a soutěž mohla začít.

Jako první na parket nastoupily sólové tanečnice ve věku 6 – 10 let a později dívky ve věku 10 – 15 let. Při improvizaci na vylosovanou hudbu vybojovaly všechny postup do dalšího kola, ve kterém poté měly možnost vystoupit s připravenou taneční choreografii. Co jsme měli možnost vidět? Nejen klasický styl raks sharki, využití závoje a křídel isis, ale také folklorní saidi nebo netradiční fusion. Vyhlášení výsledků dopoledního tanečního klání na sebe nedalo dlouho čekat a zde máme výsledky hodnocení poroty:

V kategorii 6 – 10 let zvítězila Barborka Bočková z Krnska, na druhém místě se umístila Terezka Baladová z Pardubic a třetí korunku dostala Pavlína Koldová z Opatova u Svitav.

V kategorii 10 – 15 let zaujala svým tancem porotu nejvíce Kateřina Horská ze Svitav, pak byly oceněny i Karolína Hynková (také ze Svitav) a Kristýna Novotná z Pardubic.

Odpolední program pak patřil vícečetným dětským skupinám. Na zahájení jsme od malé vypravěčky Andrejky slyšeli pohádku o Malé princezně a pak taneční ukázku ve vystoupení nejmenších orientálních tanečnic – pětiletých Princezniček z Déčka.

V kategoriích „dua“ a „skupiny“ se o přízeň poroty a publika ucházela řada vystoupení, u nichž se hodnotila nejen choreografie,využití hudby, kostýmů a techniky, ale také sehranost týmu.

Dětskou vítěznou skupinou se stala Ameera Shahrazad z Krnska, druhou příčku obsadila skupina Samirah z Pardubic a třetí místo patřilo skupině Malika ze Dvora Králové nad Labem. V kategorii dua si odnesly první cenu sestry Terezka a Barča Bočkovy (opět členky skupiny Ameera Shahrazad), o druhý a třetí stupínek se podělily dívky Dominika, Daniela, Eliška a Pavlína ze skupiny Badra ze Dvora Králové nad Labem.

K vidění bylo zhruba 50 soutěžních i profesionálních vystoupení, která proběhla v příznivé atmosféře nejen díky podpoře publika, hudbě a tanci, ale také k ní přispělo občerstvení a další doprovodné programy jako orientální bazar, kosmetický stánek či divácká soutěž o ceny Oriflame. A jaké byly ohlasy prvního dne? Zde máme vyjádření od vedoucích a rodičů:

„…Moc děkuji za příležitost.Pro mě je páté místo ve skupinách velkou odměnou,protože tuhle práci dělám jen ve volném čase a teprve rok a jsem v tom všem úplný nováček. Je něco jiného si pár let tancovat podle někoho a nic jiného neřešit. Bylo to fajn a já mám zase další impuls ke svému koníčku. A ty moje holky to nakoplo a chtějí dál makat.....„
(vedoucí dětské skupiny Duhovky, TJ Sokol Horní Ředice)

„Holky si to v sobotu moc užily, získaly nové zkušenosti a byly jsme moc nadšené, když při vyhlášení padlo i naše jméno. ... Moc si vážím a děkuji za názory i rady od členů poroty!!! Je to super, že nám tímto pomáháte v našem tanečním vývoji. … Tato soutěž byla ohromným přínosem, jak tanečně, tak i v poznání nových přátel :) Těšíme se na další ročník!“
(vedoucí dětské skupiny Malika, ZŠ 5. května Dvůr Králové nad Labem)

„Terezka si hned všechno vystavila, celý víkend chodila s korunkou a šerpou. Byly jsme na první soutěži, takže nemůžeme až tak kvalifikovaně posuzovat, ale my jsme byly 100% spokojené. Děkujeme a doufáme, že se Vám příští rok opět povede soutěž zorganizovat.“
(maminka jedné z vítězek)